Get Adobe Flash player

Nemoci křečků

Křečci se zpravidla dožívají věku asi dvou nebo tří let, občas i více. Pokud se o křečka dobře staráte, vyměňujete mu pravidelně podestýlku a nenecháváte ho na průvanu, bude s vámi spokojeně žít nejméně 2 roky a nic ho trápit nebude. Někdy se ale může stát, že vám křeček onemocní, třeba rýmou, bude mít nateklé oči nebo nos. Jako prvním příznakem, kdy poznáte, že se s křečkem něco děje, je, když ztratí chuť k jídlu. Křečci mají velmi dobrý apetit a pokud vidíte, že vašemu křečkovi nechutná, je s ním určitě něco v nepořádku.

U křečků je vždy lepší nemocem předcházet než je léčit. Většinou, když udržujete svůj chov v čistotě, pravidelně krmíte nezávadným a správným krmivem, dodržujte karanténu nově příchozích zvířátek, tak se málo kdy stane, že by u Vás křeček onemocněl a zpravidla umírá stářím. Avšak né vždy se vše dodržuje (a kolikrát i dodržet dá) a ne vždy vše můžeme ovlivnit. Křeček má velmi rychlý metabolismus, tudíž většinou pokud již zpozorujeme příznaky nemoci je pozdě a křeček hyne. Také je velmi obtížné sehnat veterináře, který je ochoten křečka léčit. Při výběru křečka bychom vždy měli dávat pozor na její zdraví!

Zdravý křeček 

by měl mít lesklý kožíšek bez známek parazitů a holých míst, očka by měl mít jasná, bez výtoků. Stejně tak by neměl mít průjem či výtok z uší. Neměl by být nahrbený a dezorientovaný. Zdravý křeček je čilý, aktivní a zvědavý.

Nemocný křeček 

většinou pouze nahrbeně poposedává v rohu ubikace, má slepená očka, nejeví zájem o okolí. Může mít výtok z nosu, očí, uší, trpí průjmem, je vyhublý a případně vydává vrzavé zvuky.

Nemoci a jejich léčba

Nedostatek vitamínů a minerálních látek

K tomu, aby byl křeček zdravý, plodný a prospíval nám, je zapotřebí krmit správným krmivem, ve kterém bude vyvážený poměr vitamínů, minerálů a všech látek, které křeček ke svému životu potřebuje. O tom jaké vitamíny a minerály potřebuje a kde je nalezneme čtěte v článku Krmení.

Vnější a vnitřní parazité

Pokud zjistíte, že se křeček nakazil vnějším parazitem, ihned ho oddělte od skupiny a ošetřete ji přípravkem proti parazitům (např: Arpalitem,Frontlinem, Strongholdem). Při masivnějším napadení je třeba zajít za veterinářem, který Vám dá účinější prostředek (např: injekčně podá Ivomec apod.) Také preventivně ošetřete ostatní zvířata v chovu a vydezinfikujte ubikaci a její veškeré vybavení. Ošetření přípravkem opakujte ještě 2x. Abyste zlikvidovali i vylíhnuté parazity z nakladených vajíček. Parazité napadající křečky nejsou přenosní na člověka.

Vnější parazité

Všenky

živí se srstí a částečkami kůže, jsou to 2mm velcí parazité, kteří vypadají jako smítko v srsti. Dochází k zarudnutí kůže a následnému rozškrábání, vznikají strupy. Při neléčení dochází k oslabení imunity a myš hyne.

Svrab

pouhým okem není vidět, hloubí si cestičky těsně pod kůží, čím vzniká svědění a následné rozškrábání. Křeček je schopný si postižená místa rozškrábat až hluboko do tkáně! Špatně se léčí.

Vnitřní parazité

Při nakažení vnitřními parazity (např. tasemnicí či škrkavkou) zajděte za veterinářem pro odčervující přípravek a musíte s ním přeléčit celý chov.

Infekční onemocnění

Tato onemocnění mají velice rychlý průběh, proto při rozpoznání infekčních příznaků (nahrbenost, nechuť k jídlu, hubnutí) spěcháme k veterináři, který křečkovi nasadí ATB (antibiotika). Pokud se onemocnění projeví pouze u jednoho zvířete, oddělíme ho od skupiny. Průjem většinou provází infekci. Je způsobován infekčními bakteriemi či viry. Pro zlepšení zdravotního stavu a pro posílení imunity můžeme podávat živočišné uhlí, ovesné vločky, černý čaj a vitamínový přípravek. Vyhublá myš, nakažená trichomonádami. Účinným lékem je Metrozol, který se aplikuje do vody na pití. Přeléčit se musí celý chov. Tito prvoci se často vyskytují v chovech myší. Proto je dobré jednou za 3 měsíce preventivně chov ošetřit.

Nachlazení

Rozeznáváme dva druhy nachlazení.

V prvním případě kdy jde pouze o neškodné nachlazení (vrkání, pšikání, nižší aktivita), ke kterému může dojít při prudkých změnách teploty (ve vlhkém prostředí, pří umístění v průvanu apod. V takovém případě umístíme ubikaci na místo se stálou teplotou (cca 20°C), bez průvanu a hluku (nejlépe na nějaké klidné místo). Do vody přidáváme vitamíny a přikrmujeme co nejkvalitnější stravou. Po týdnu je myška většinou zdravá a v pořádku. 

V druhém případě jde o velmi závažné a nakažlivé (ne pro člověka) onemocnění, které se v prvních příznacích projevuje jako neškodné nachlazení. Zvířata se infikují doteky a prskáním. Zde se jedná o infekční katar dýchacích cest, který způsobuje otok nosní sliznice, který má za následek těžké dýchání. Zvířata povětšinou sedí nahrbená a naježená. Někdy se může objevit i hubnutí a ztráta srsti. Nemoc se projevuje zhruba 14 dní od nakažení. Nakažená zvířata ve většině případů hynou, protože proti tomuto onemocnění není žádný účinný lék.

Dědičná onemocnění

Mezi nejčastěji se objevující dědičná onemocnění patří zálomek na ocase. Ocas vypadá jako zlomený, je na něm kolénko, které vychyluje ocas ze své osy, tudíž je zakřivený. Při dědičných onemocněních bychom měli zvířata vyřazovat z chovu.

Úrazy a podobná onemocnění

Křečci jsou velmi obratná zvířata, ale i přesto se občas stane, že si někam přiskřípnou nožku, ocas či krk. Bohužel se zlomeninami, vykloubeninami a podobnými zraněními se nedá nic dělat. Takový křeček se velmi trápí a proto doporučuji zajít za veterinářem a poprosit ho o bezbolestné utracení.

Do této skupiny můžeme zahrnout i onemocnění očí, která vznikají především při vysychání očí, jejich podráždění, vniknutí cizího tělíska apod. V takovém případě se většinou dostaví otok oka, zahnisání a výtok. Jako účinné léčivum můžete použít jakékoliv kapky do očí pro lidi. Pokud je v oku cizí předmět, tak ho velmi opatrně vyjměte a pravidelně několikrát denně očko vykapávejte kapkami, aby zůstalo očko stále vlhké a lépe se hojilo. V případě mírného zánětu v oku můžete použít Optalmoseptonexové kapky do očí. Pokud i po týdenním používání kapek nedojde k žádnému zlepšení je potřeba zajít za veterinářem, který křečkovi nasadí ATB.

Dále se sem zahrnují abscesy, což jsou vypoulená místa vyplněná hnisem. Absces se objevuje po nějakém zranění, které se zanítilo. Nejlepší je absces narušit, např. v místě, kde vznikl, opatrně odtrhnout strup, případně tupým předmětem absces narušit a následně vymačkat všechen hnis a ránu vydezinfikovat. Vymačkání hnisu je třeba podle potřeby opakovat až do zahojení. Abscesy se většinou hojí pěkně a rychle (cca do 7 dnů je po starostech).

Nepleťte si absces s nádorem či tukovou bulkou!!! Pokud najdete na křečkovi nějakou bouli, která nemá žádné známky zranění (strup, škrábnutí, zarudnutí což jsou věci, kterými se vyznačuje absces) tak ji rozhodně nenarušujte a nesnažte se ji vymáčknout! Tukové bulky nejsou nijak životu nebezpečné a křečkovi většinou nijak nepřekáží a nevadí. V některých případech se dají i rozmasírovat. Nádory se velmi často objevují v pozdním věku u starých zvířat. Vzhledem k velikosti křečků si skoro žádný veterinář netroufne křečkovi nádor odstranit. Pokud je křeček aktivní, žere a pije, tak operaci nedoporučuji. V případě, že začne ztrácet chuť k jídlu a nádor mu bude významně omezovat pohyb, doporučuji zajít za veterinářem a poprosit o bezbolestné utracení. V případě, že se Vám objeví nádory u mladých zvířat, doporučuji je vyřadit z chovu. Dalšími velmi častými úrazy, především u samců, jsou ukousané prsty a ocasy. Samci jsou teritoriální a vždy se spolu budou prát, proto musíte chovat každého zvlášť a i klece musíte dávat od sebe tak daleko, aby na sebe skrz mříže nedosáhli. Tato zranění se velmi dobře hojí. Většinou stačí pouze vydezinfikovat ránu a hlídat zda se rána nezanítila z infekce.

Civilizační onemocnění

Ani křečkům se nevyhnou civilizační choroby jako je obezita a případná vyhublost. Buďto k těmto aspektům může mít křeček již vlohu od rodičů, tudíž se jedná o dědičné onemocnění, v takovém případě je potřeba jedince vyřadit z chovu, a nebo jde o majitelem vypěstované onemocnění.

Stejně je tomu tak i u vychrtlého křečka. Pokud nasadíte příliš přísnou dietu a on bude připomínat kost a kůži, tak rozhodně nebude spokojený. Nejen, že bude mít prázdné bříško, ale bude mít velmi oslabenou imunitu a může se stát, že uhyne.
Chci Vás upozornit, že nejen u vychrtlosti, ale i u obezity, se téměř dopouštíte týrání zvířat. V dnešní době jsou tato témata velmi diskutovaná.

K obezitě většinou mnohem více tíhnou samci, kteří žijí sami a jsou v jídle více vybíraví. Obézní křeček se pozná podle klenutého břicha, při pohledu ze shora nemá myš žádný pas a připomíná soudek.