Get Adobe Flash player

 

Páření

Samice ochotu k páření naznačí chováním, zbarvuje se do pastelově zelené, potlačí agresivitu k samci, je klidná, sleduje samce, pokyvuje hlavou a čeká na místě. Samec vyleze samici na hřbet a položí svou kloaku na samičky kloaku, přitom jí drží pevně u kořene ocasu, dojde ke ztopoření jednoho z hemipenisů a jeho zasunutí do kloaky. Spojení trvá cca 15 minut a oba jsou v klidu, akt je ukončen samicí, která začne být neklidná a syčí. Páření se opakuje klidně i několikrát denně několik dnů po sobě, poté co je samice oplodněna na samce syčí, otvírá tlamu a nepustí ho k sobě.

Březost trvá 20 - 30 dnů a březí samička nahodí žluté flíčky na tmavý podklad, je nervózní a agresivnější.

Gravidita

Přesné datum kladení vajec nelze vypočítat, samice je schopna si uchovat sperma ve zvláštním váčku a určit si, kdy ho použije k oplození vajec. Gravidní samička hodně jí a pije, na bocích pod kůží můžeme vidět rostoucí vajíčka, těsně před snůškou  už nežere a začne lézt po teráriu i na zem a hrabat. Když takovéto chování zaregistrujeme připravíme kladiště - např. navýšenou navlhčenou kupku substrátu v rohu nebo plastový box s navlhčeným substrátem. Nejprve si samička vyhrabe několik zkušebních jamek, poté se k vyhrabané jamce natočí kloakou a snáší bílá vajíčka, když je hotovo, vše zahrabe a upěchuje zem hlavou. Po nakladení je vyčerpaná, musíme jí hodně zavodnit. Potravu může přijmou někdy až několik dní po kladení.

Inkubace vajec

Ihned po nakladení vajec je opatrně vyjmeme, spočítáme a přemístíme do krabičky s připraveným vermikulitem do inkubátoru. Vermikulit připravujeme dle návodu na balení. Snůška obsahuje většinou 20 - 40 vajec, jsou nafouklá, bílá a pevná. Neoplozená vejce nemají pravidelný tvar, jsou lepkavá, malá, měkká a dožluta - tyto vejce do líhně nedáváme. Uložíme je do inkubátoru, kde máme připravený vermikulit = extrudovaná slída (má velkou sací schopnost). Na 1 l vermikulitu přidáme 1 dl vody a důkladně protřepeme, do připraveného substrátu pokládáme jednotlivě vejce do vyhloubených důlků. Inkubace trvá 180 - 200 dní při teplotě 25 - 28 °C. Vejce v průběhu doby kontrolujeme v intervalech zhruba 14 dnů a pokud je třeba znovu navlhčíme substrát. Vejce nasávají vodu a zvyšují svůj objem. Než se vylíhnou mláďátka musíme si připravit speciální terárium, kam je během líhnutí umístíme, většinou se líhnou během 3 dnů a ihned po narození umí měnit barvu.

Inkubace vajec - inkubátor

Můžeme ho koupit již hotový nebo si sami vyrobit z krabice či různých nádob.

Výroba inkubátoru a odchovné terárium

Inkubátor jsme zhotovili velmi jednodušše z krabice a polystyrénu. Do krabice na dno jsme natrhali kousky polystyrenu, stěny krabice jsme vyplnili též polystyrenem nařezaným na rozměry krabice, nahoru pod víko jsme na karton papíru připevnili tepelný kabel ( W záleží na velikosti inkubátoru) a dovnitř ještě umístili teploměr a vlhkoměr. Vajíčka máme na vermikulitu v plastových uzavíratelných boxech. 
Teplota by se měla udržovat mezi 20 - 30 °C (vyšší teplota líhnutí urychluje), nejlepší je udržovat teplotu mezi 25 - 28 °C a vlhkost 60 - 80%.

Inkubace většinou trvá 180 - 200 dnů. Vejce před líhnutím zprůsvitní a splasknou.

V době líhně přendáme otevřený box s vajíčky do "odchovného" terária, kde se chameleonci vylíhnou.

V odchovném teráriu je UVB žárovka, klasická žárovka na vyhřívání, živá květina, hodně větviček a jako podklad používáme rašelinu s pískem (1:1).

Péče o mláďata

Chameleony nikdy nekupujte mladší 2,5 - 3 měsíců, do této doby se můžou objevit vrozené vady, případně další nemoci způsoběné chybami v chovu. Od 3 měsíců je již prakticky jedno v jakém věku si chameleona odeberete k sobě. Pohlaví lze u "jemeňáků" poznat již od vylíhnutí, samci mají na zadních nohách výrůstky, tzv. ostruhy.

Vylíhnutého (vlastní chov) nebo "donešeného" (koupeného) chameleonka umístíme v odchovném teráriu, které je podobné jako pro dospělého. Na dno umístíme terarijní rašelinu, lignocel či polystyren, jelikož se mláďata často pouští větviček a padají, mohl by jim prašný podklad způsobit zánět spojivek. Nad teráriem či uvnitř umístíme zářivku s UVB (velmi důležitá - nesmí chybět!)  a žárovku na vyhřívání (stačí bodová nebo obyč. žárovka - ty také vyzařují UVA světlo, můžeme koupit i speciální výhřevnou žárovku - my s ní ale máme špatné zkušenosti s výdrží), nejlepší je chov ve světlém prostředí, kdyby byla mláďata v tmavých teráriích mohou být pak tmavě zbarvení a některé barvy jim dokonce mohou v dospělosti chybět.

Zdravá mláďata chvíli po vylíhnutí "zkoumají" po terárku prostředí a jsou stále v pohybu, mohou otevírat tlamičku a vydávat zvuky na své "sourozence" - konkurenty. Krmíme je několikrát denně - min. 2x - ráno a večer, krmíme mikrocvrčky nebo octomilkami. Rosíme též několikrát za den a 1x týdně můžeme chameleonky postříkat vitamínovým přípravkem Promotor zředěným vodou (dle návodu). Pokud některá mláďata málo žerou, nerostou, oddělíme je, aby nestrádala díky silnějším jedincům a nezahynula.

Tip pro vás: cvrčky dejte do malého průhledného  kelímku umístěného mezi větvičky, aby mláďata potravu nemusela hledat než se naučí lovit.

Během růstu se svlékají většinou v intervalu 14 dnů, později 3x do roka. Před začátkem svlékání zvíře ztmavne a začne se otírat o větvičky, aby se zbavil "staré" kůže, v této době je důležité dbát na vlhkost terária a můžeme chameleona přímo postříkat vodou.

Péče o vylíhlá mláďata je časově i finančně náročnější a vyžaduje hodně trpělivosti... Přejem hodně zdaru při "výchově" chameleonků.

Co dělat, když si přinesu mládě domů?

1. mám připravené plně vybavené terárium odpovídající pro život chameleona
2. mám koupené vitamínové přípravky (např. Nutrimix)
3. mám koupené mikrocvrčky (pro mláďata) nebo větší cvrčky podle věku zvířete
4. mám připravený rozprašovač, pinzetu  

Než si pro mláďátko vyrazíte vyhřejte terárium na "provozní" teplotu, po příchodu domů vypusťte chameleonka dovnitř terária a nechte ho "rozkoukat", poroste květiny ať má možnost se napít, případně hned vyzkoušejte nakrmit (buď pinzetou nebo raději poprvé vypustit cvrčky dovnitř terárka). Většinou ale mláďata v jiném prostředí nežerou, klidně i několik dní. Důležité je každý den potravu nabídnout a vytrvat! Až si zvyknou na nové prostředí rádi potravu přijmou.