Get Adobe Flash player

Potrava

Chameleon je primárně hmyzožravec, ke krmení se hodí většina hmyzu s výjimkou bodavých, ploštic apod, nedoporučuji krmit červy zavíječů voskových, jsou velmi tuční a při delším podávání chameleni odmítají jiný hmyz. Osobně krmím převážně cvrčky (Acheta domestica, Gryllus assimilis..),cvrcek Acheta domesticus7 šváby (Blaptica dubia, Panchlora nivea,Shelfordella tartata..), sarančaty a v létě smýkaným hmyzem. Ovoce a zeleninu dáváme jen vyjímečně nebo vůbec, dle mých zkušeností většina zvířat ani ovoce a zeleninu nepřijímá a nemá cenu nutit je k tomu.
Chameleon nemá ukončený růst a roste tedy celý život, nicméně nejvíce roste v 1. roce života. Co nenaroste do té doby už později nedožene a proto mláďata a mladé chameleony do 1 roku života je potřeba krmit denně v dostatečném množství. Mladým chameleonům dávám denně cca 20ks hmyzu, záleží na velikosti, která by neměla přesahovat šířku tlamy chameleona (platí spíše pro mladé do cca 6-ti měsíců,potom jsou již schopni přijímat sarančata, která jsou podstatně větší).
Od jednoho roku života krmím obden a krmnou dávku snižuji na cca 8-10ks hmyzu.

Krmný hmyz vypouštím do terária buď na volno, nebo ho dávám do  „krmítka“ – ideálně neprůhledná krabička dostatečně hluboká aby z ní hmyz neutíkal umístěná mezi větve v teráriu tak, aby k ní měl chameleon dobrý přístup. Krmítko používám spíše u švábů, protože mají tendence se zahrabávat (B. dubia) nebo opouštět terárium kdejakou škvírou .

Jak často krmit

Dospělé chameleony krmíme obden, občas je dobrý půst, březí samice krmíme denně, mláďata několikrát denně (1 den v týdnu půst), důležité je zajistit vždy vodu - např. orosením před přijímaním potravy.

Můžeme je naučit brát potravu z pinzety, čímž se upevňuje vztah mezi vámi a chamíkem, ale mějte na mysli, že může zlenivět, je tedy lepší krmit z pinzety jen občas. Potravu vypustíme volně do terária, jen množství, které sní.

Vitamíny a minerály

Vápník, hořčík, draslík a fosfor podporují tvorbu kostí a jsou tedy nezbytné. Hlavně u mláďat a březích samic se musí dbát na jejich přísun. Potravu obalíme v minerálních přípravcích, které seženeme ve zverimexech - je více druhů, ceny se hodně liší.

Voda

Každý den je nutné zajistit zvířeti napájení, nejčastěji rosíme terárium, ale můžeme zajistit i misku s vodou (pozor na množství vody, aby se v ní chameleon nemohl utopit).

Naše krmení

Jak u nás probíhá krmení?   Naše chameleonní miláčky krmíme hlavně cvrčkama, lučníma kobylkama, podáváme i různé druhy švábů a ochutnali i moučné červy. Jako minerální a vitamínový přípravek používáme Nutrimix Rep nebo Reptivite či samotný vápník Biomin H. Do hlubšího plastového kelímku nasypeme množství potravy, které víme, že snědí a "pomoučíme" přípravkem (množství dle návodu na přípravku), poté vysypeme do terária, aby byli miláčci akční a nezlenivěli nám.
Podáváme také hroznové víno, banán, jahody, atd. nebo čínské zelí, které ovšem našim chameleonům moc "nejede" a raději okusují listy rostliny, kterou máme v teráriu.
Ze začátku jsme krmili z pinzety, aby si na nás zvykli, chce to trpělivost a denně zkoušet a snižovat vzdálenost. Chameleonní "miminka" se krmí mikrocvrčkama též obalenýma v přípravku s vitamínama.

Nejdůležitější vitamíny

Nejdůležitejšími vitamíny jsou následující:
Vitamín A   - podporuje tvorbu kůže, dobrý zrak, růst, plodnost, odolnost proti infekci
Vitamíny B - zpracování bílkovin, látková výměna nervových buněk
Vitamín C   - obrana proti infekcím
Vitamíny D - vstřebávání vápníku, tvorba kostí...